Skip to content

35 Somerset Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1952

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block72
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page53

Building Details

Building Class21
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,134
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,700
40%
Improvement Value:$404,800
60%
Total Assessment$677,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,264+2.8%
2024$11,925+5.7%
2023$11,285+29.3%
2022$8,727+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 7265, Page 2162Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$497,000
DeedBook 6013, Page 153

Property Sale

Sale
$444,900
DeedBook 5611, Page 3365

Property Built

Built

Year Built: 1952