Skip to content

22 Essex Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1955

Last Sale Price
$651,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block77
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page54

Building Details

Building Class21
Description1S-F
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage1,344
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,100
38%
Improvement Value:$390,500
62%
Total Assessment$625,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,327+7.7%
2024$10,521+2.8%
2023$10,236+2.6%
2022$9,975+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$651,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 7523, Page 1Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6922, Page 3745Recorded11/28/2016

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6854, Page 1135Recorded2/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955