Skip to content

40 Carriage House Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1963
Farm (Regular)

Last Sale Price
$855,000
Last Sale Date
Jul 1, 1998

Property Information

Block7
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings2
ZoningR110
Sq Footage4,337
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,000
35%
Improvement Value:$756,400
65%
Total Assessment$1,171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,218+2.4%
2024$20,711+1.4%
2023$20,428+2.8%
2022$19,876+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$855,000

To:

Sq Ft4,337DeedBook 2180, Page 469

Property Sale

Sale
$672,500
DeedBook 1902, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1963