Skip to content

92 Mine Mount Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1964

Last Sale Price
$617,500
Last Sale Date
Apr 29, 2013

Property Information

Block80
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page55

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,386
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,500
42%
Improvement Value:$426,300
58%
Total Assessment$740,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,460-1.1%
2024$13,609-2.7%
2023$13,989+12.5%
2022$12,435+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$617,500

To:

Sq Ft2,386DeedBook 6630, Page 2284

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1266, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1964