Skip to content

341 Mine Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1972

Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block81
Lot1.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page56

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage4,311
Acreage3.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,600
34%
Improvement Value:$650,300
66%
Total Assessment$982,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,556+2.5%
2024$17,126+1.5%
2023$16,878+2.8%
2022$16,422-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft4,719DeedBook 1603, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1972