Skip to content

14 Eastern Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1900

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block82
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page57

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,756
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
52%
Improvement Value:$287,000
48%
Total Assessment$593,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,932+5.3%
2024$10,381+1.3%
2023$10,251+2.0%
2022$10,049+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,756DeedBook 7397, Page 2724Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,756DeedBook 7290, Page 315Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1388, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1900