Skip to content

51 Pickle Brook Rd

Bernardsville, NJ 07924

Built 1950

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block88
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page58

Building Details

Building Class22
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,794
Acreage6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$817,500
42%
Improvement Value:$1,122,400
58%
Total Assessment$1,939,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,108+2.1%
2024$34,402+1.5%
2023$33,895+1.0%
2022$33,563-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft5,794DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1950