Skip to content

672 Mine Brook Rd

Far Hills, NJ 07931

Built 1880

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block92
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page59

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,614
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,600
27%
Improvement Value:$439,300
73%
Total Assessment$603,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,952+2.0%
2024$10,740+11.3%
2023$9,653+0.7%
2022$9,588+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,614DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1880