Skip to content

82 Mine Brook Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block97
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page63

Building Details

Building Class10
Description1S-F
Dwellings1
ZoningD-CO
Sq Footage3,450
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
40%
Improvement Value:$459,000
60%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,724+4.8%
2024$13,099+0.7%
2023$13,008-0.3%
2022$13,045+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1584, Page 432