Skip to content

259 Chestnut Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1939

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 29, 2008

Property Information

Block101
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
55%
Improvement Value:$187,300
45%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,762-0.2%
2024$8,779+9.6%
2023$8,009+1.9%
2022$7,856-2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939