Skip to content

295 Chestnut Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1952

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block101
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
48%
Improvement Value:$267,500
52%
Total Assessment$510,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,075-0.5%
2024$11,130+3.6%
2023$10,747+0.9%
2022$10,650-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From: MARKEY, MATTHEW & HURLEY, K.

To: Medley, Patricia, MEDLEY, PATRICIA

Sq Ft1,406DeedBook 6966, Page 1221Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6282, Page 940

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5533, Page 3319

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2131, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1952