Skip to content

256 Chestnut Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1955

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block102
Lot10.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage952
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,200
55%
Improvement Value:$186,900
45%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,781+5.1%
2024$8,352+8.4%
2023$7,705+6.9%
2022$7,205+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft952DeedBook 7445, Page 3

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 5875, Page 3114

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 1909, Page 700

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 1433, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1955