Skip to content

634 Crescent Drive

Bound Brook, NJ 08805

Built 1942

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block104
Lot8.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1/2 DUPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,500
66%
Improvement Value:$110,300
34%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,732+2.3%
2024$6,584+24.4%
2023$5,293+6.4%
2022$4,973+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

To: Hydock, Carol A

Sq Ft928DeedBook 2240, Page 76

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1656, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1942