Skip to content

702 Tea Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 29, 2010

Property Information

Block109
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,400
62%
Improvement Value:$157,200
38%
Total Assessment$415,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,901+0.8%
2024$8,831+14.9%
2023$7,688+2.1%
2022$7,529+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 6387, Page 3173

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1784, Page 236

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 1662, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1957