Skip to content

12 Maiden Lane

Bound Brook, NJ 08805

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 4, 2007

Property Information

Block11
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,900
47%
Improvement Value:$404,700
53%
Total Assessment$758,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,929+2.9%
2024$16,458-0.0%
2023$16,464-12.7%
2022$18,862-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 5991, Page 18

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2084, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1920