Skip to content

44 Romney Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1915

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block18
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SCB1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,400
56%
Improvement Value:$133,800
44%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,417+6.8%
2024$6,006+16.6%
2023$5,152+9.4%
2022$4,711+9.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To: Segura, Omar Parra

Sq Ft1,040DeedBook 7605, Page 3553Recorded3/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1915