Skip to content

210 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1875

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block1
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,500
37%
Improvement Value:$279,500
63%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+3.9%
2024$7,201+6.0%
2023$6,796+6.6%
2022$6,375+5.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 7555, Page 1929Recorded5/2/2024

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft2,040DeedBook 7471, Page 3206Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1698, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1875