Skip to content

172-174 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2010

Property Information

Block1
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,800
28%
Improvement Value:$396,300
72%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,758+1.5%
2024$11,580+1.4%
2023$11,425+3.6%
2022$11,024+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895