Skip to content

102 Linden Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block23
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,200
55%
Improvement Value:$139,600
45%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+6.7%
2024$6,103+16.3%
2023$5,248+9.3%
2022$4,803+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900