Skip to content

43 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Sep 15, 2010

Property Information

Block23
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
50%
Improvement Value:$176,900
50%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,397+5.6%
2024$7,003+6.0%
2023$6,604-6.4%
2022$7,057+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500

To:

Sq Ft1,841DeedBook 6373, Page 3693

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 5947, Page 2160

Property Sale

Sale
$212,100
DeedBook 5674, Page 3235

Property Built

Built

Year Built: 1900