Skip to content

45 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1906

Last Sale Price
$158,800
Last Sale Date
Oct 31, 2007

Property Information

Block23
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SCB2G
Dwellings6
ZoningR-4
Sq Footage2,216
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,400
44%
Improvement Value:$226,200
56%
Total Assessment$400,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+4.7%
2024$8,116+10.4%
2023$7,353+6.5%
2022$6,906+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,800

To:

Sq Ft2,216DeedBook 6087, Page 1760

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2182, Page 238

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1508, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1906