Skip to content

545 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1952

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 3, 2001

Property Information

Block24
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
49%
Improvement Value:$180,600
51%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,542+5.5%
2024$7,149+12.5%
2023$6,357+7.4%
2022$5,921+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To: Hidalgo, Marco A & Hidalgo, Marco O

Sq Ft1,272DeedBook 5030, Page 2476

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1834, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1952