Skip to content

138 La Monte Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 23, 1992

Property Information

Block26
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,600
56%
Improvement Value:$139,000
44%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301+6.9%
2024$5,893+16.7%
2023$5,049+9.5%
2022$4,612+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft814DeedBook 1863, Page 38

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1531, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1920