Skip to content

358 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block29
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
51%
Improvement Value:$225,800
49%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,906+2.1%
2024$9,703+17.5%
2023$8,256+5.1%
2022$7,853-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 6890, Page 3379Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1983, Page 717

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 1712, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1937