Skip to content

105-107 Hamilton Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1800
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 3, 1988

Property Information

Block35
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 UNITS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,831
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,000
42%
Improvement Value:$355,700
58%
Total Assessment$613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080-0.5%
2024$14,154+6.1%
2023$13,338+0.1%
2022$13,330+17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft2,831DeedBook 1695, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1800