Skip to content

307 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1988

Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block3
Lot7.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
36%
Improvement Value:$247,200
64%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+1.6%
2024$8,161+0.8%
2023$8,093+3.9%
2022$7,792+17.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$139,650

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 6955, Page 2843Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 6896, Page 2306Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5875, Page 2718

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2271, Page 118

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1802, Page 697

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1637, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1988