Skip to content

345 Vosseller Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1967

Last Sale Price
$198,347
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block41
Lot2.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,700
51%
Improvement Value:$228,600
49%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,829+1.9%
2024$9,642-1.9%
2023$9,826+2.7%
2022$9,570-10.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$198,347

To:

Sq Ft2,688DeedBook 7642, Page 2215Recorded10/6/2025

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 7273, Page 847Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 7090, Page 1901Recorded12/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1967