Skip to content

514 Verona Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block43
Lot2.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
54%
Improvement Value:$205,300
46%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,432+2.3%
2024$9,220+9.2%
2023$8,445+2.6%
2022$8,233+7.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft952DeedBook 7461, Page 3844Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 1520, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1955