Skip to content

40 West Franklin Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$303,900
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block48
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,263
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,000
43%
Improvement Value:$307,300
57%
Total Assessment$540,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,613+3.7%
2024$11,196+7.3%
2023$10,432+2.2%
2022$10,209-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$303,900

To:

Sq Ft2,263DeedBook 5268, Page 3392

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2233, Page 334

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1602, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1900