Skip to content

215 John Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1916

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block49
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,700
59%
Improvement Value:$149,700
41%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+6.1%
2024$7,296+6.2%
2023$6,869+3.8%
2022$6,615-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,226DeedBook 7623, Page 2764Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,226DeedBook 7577, Page 935Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,226DeedBook 7574, Page 3080Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 2156, Page 691

Property Sale

Sale
$119,000

To:

DeedBook 1948, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1916