Skip to content

618 Hanken Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block53.01
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,000
56%
Improvement Value:$192,600
44%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+2.4%
2024$9,074+12.9%
2023$8,040+2.5%
2022$7,844+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5078, Page 1800

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 2168, Page 775

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 1860, Page 884

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 1810, Page 438

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1542, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1957