Skip to content

621 Hanken Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block53
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,000
56%
Improvement Value:$197,700
44%
Total Assessment$446,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446+2.2%
2024$9,239+23.1%
2023$7,502+7.1%
2022$7,004+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 7366, Page 1842

Property Sale

Sale
$267,700
Sq Ft1,380DeedBook 7211, Page 3697Recorded5/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957