Skip to content

318 Longwood Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1951

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block58
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,000
47%
Improvement Value:$279,300
53%
Total Assessment$526,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+1.7%
2024$11,017+3.2%
2023$10,671+2.6%
2022$10,397+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,428DeedBook 7476, Page 2701Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 6961, Page 475Recorded5/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1951