Skip to content

302 West Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block62
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S FR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage762
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
55%
Improvement Value:$102,100
45%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,885+1.1%
2024$4,834+1.5%
2023$4,764-9.2%
2022$5,248+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft761DeedBook 7272, Page 3310Recorded11/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1937