Skip to content

315 John Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1890

Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block65
Lot2.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,535
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,500
42%
Improvement Value:$336,400
58%
Total Assessment$579,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,493+2.3%
2024$12,212+22.8%
2023$9,945-0.4%
2022$9,983-2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6250, Page 2882

Property Built

Built

Year Built: 1890