Skip to content

210 East Union Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block66
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
48%
Improvement Value:$209,300
52%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+4.5%
2024$8,317+3.7%
2023$8,017-0.7%
2022$8,076-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 6837, Page 104Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5053, Page 1690

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 1988, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1900