Skip to content

6 Giles Biondi Court

Bound Brook, NJ 08805

Built 1987

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block69
Lot2.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S TWN HSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
41%
Improvement Value:$191,000
59%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+0.3%
2024$6,635+11.2%
2023$5,968-3.3%
2022$6,171-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From: MACH, PETER & KAREN A.

To: KHAN, UNEEQ A. & MEHVISH A. , Khan, Uneeq A. & Mehvish A.

Sq Ft1,200DeedBook 6975, Page 2076Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$265,500
DeedBook 5929, Page 3673

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2068, Page 511

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1909, Page 842

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 1634, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1987