Skip to content

30 Giles Biondi Court

Bound Brook, NJ 08805

Built 1987

Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block69
Lot2.17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S TWN HSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
41%
Improvement Value:$190,500
59%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,648+0.3%
2024$6,631+5.5%
2023$6,286-3.1%
2022$6,486-3.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$211,000

From: MENENDEZ, TANYA

To: AFIFY, SARAH-ASHLEY B. & VELASCO, F

Sq Ft1,208DeedBook 7032, Page 575Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 6641, Page 3433

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5065, Page 1589

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 2159, Page 92

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1627, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1987