Skip to content

21 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1950

Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block6
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,000
88%
Improvement Value:$35,500
12%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,491+5.3%
2024$6,164+6.9%
2023$5,764-12.7%
2022$6,603+5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 6177, Page 3030

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2052, Page 68

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 1591, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1950