Skip to content

27 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Vacant Land

Last Sale Price
$3,725,000
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block6
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,473+4.3%
2024$1,412+11.8%
2023$1,263-0.7%
2022$1,272+12.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,725,000

To:

DeedBook 7615, Page 3292Recorded5/12/2025

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 2273, Page 219

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 1954, Page 219