Skip to content

28 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1929

Last Sale Date
Dec 8, 2012

Property Information

Block77
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
49%
Improvement Value:$247,100
51%
Total Assessment$488,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,246+4.0%
2024$9,854-2.3%
2023$10,083+3.9%
2022$9,702+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929