Skip to content

1 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
May 14, 2005

Property Information

Block7
Lot27
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-F
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$502,400
75%
Improvement Value:$165,200
25%
Total Assessment$667,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,908+2.1%
2024$14,594+0.2%
2023$14,561-12.7%
2022$16,684+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,500

To:

DeedBook 5746, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1504, Page 167