Skip to content

8 Drake Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1918

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block7
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,400
38%
Improvement Value:$282,800
62%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+4.2%
2024$8,809+20.6%
2023$7,302+6.7%
2022$6,847+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

To:

Sq Ft1,806DeedBook 7469, Page 1348Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6793, Page 3613Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5141, Page 3131

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2190, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1918