Skip to content

23 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1927

Last Sale Date
Nov 11, 1995

Property Information

Block7
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage1,118
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,400
46%
Improvement Value:$203,400
54%
Total Assessment$375,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,601+5.5%
2024$7,206+21.3%
2023$5,940+7.0%
2022$5,554+6.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927