Skip to content

14 Drake Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1918

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Aug 19, 1988

Property Information

Block7
Lot41
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
51%
Improvement Value:$172,400
49%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,735+5.3%
2024$7,348+18.0%
2023$6,225+7.5%
2022$5,788+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,430DeedBook 1697, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1918