Skip to content

18 Drake Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1890

Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block7
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,114
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
48%
Improvement Value:$189,500
52%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+5.1%
2024$7,652+11.6%
2023$6,858+7.1%
2022$6,402+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890