Skip to content

356 Cherry Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1943

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block81
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,300
56%
Improvement Value:$179,700
44%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+3.9%
2024$8,461-1.0%
2023$8,543+0.3%
2022$8,517-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 7543, Page 2510Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 1836, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1943