Skip to content

515 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block87
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,500
28%
Improvement Value:$716,800
72%
Total Assessment$995,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,995+4.1%
2024$20,168-1.2%
2023$20,410-13.4%
2022$23,569-3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

DeedBook 7468, Page 3295Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 6989, Page 486Recorded9/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968