Skip to content

519 Wahnetah Drive

Bound Brook, NJ 08805

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 1994

Property Information

Block89
Lot6.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
41%
Improvement Value:$351,900
59%
Total Assessment$592,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,790+1.2%
2024$12,634+3.3%
2023$12,235+1.3%
2022$12,079-3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 1837, Page 202

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 1638, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1987