Skip to content

30 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1916

Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block8
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
46%
Improvement Value:$202,400
54%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+5.5%
2024$7,121+21.9%
2023$5,842+7.2%
2022$5,452+6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916